Congratulations

Gibeon

Warriors

olympic champions

olympic champions

annoucned in...

100

DAYS
-

100

HOURS
-

100

MINUTES
-

100

SECONDS

Watch the Closing Ceremony

249

Students competed

959

Entries across 17 events

Entries per Age Group
Entries per House
Battle of the Sexes
Students involved per Age Group

Medal Tally

Is Empty
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Is Empty
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Is Empty
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Is Empty
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Is Empty
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Is Empty
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

+

TOTAL

Gibeon Warriors

31

33

27

60

137

+39

1005

Zion Crusaders

41

30

24

43

93

+28

977

Tabor Trojans

17

15

23

57

40

+12

571

Gold Medals = 10 points, Silver Medals = 8 points, Bronze Medals = 5 points, Merit Medals = 2 points
Well Being points awarded based on Well Being Challenges & Bonus points award for House Spirit.

Results

It is important to note that only two students from each House were allowed to receive a Medal per Age Group, per Event

There were times that some very good entrants missed out on a Medal because they were the third best entrant from their House, even though they may have been better that entrant from other Houses.

Rock Paper Scissor

The very first event of the 2020 Oxley Olympics was a Rock Paper Scissor Tournament between our 12 House Captains. It was a fun and eventful tournament conducted over Video Call!

You can watch the full tournament here

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Luke Moreau (White)

Silver

Open Age
Georgia Collins (Blue)

Bronze

Open Age
Zoe Sibley (Red)

Merit

Open Age
Caleb Hrabe (Red)

Speed Math

In this event, competitors had 60 seconds to answer correctly as many simple math operation questions as they could.
The highest score was 63 by Jake Lee (Y8)

You can give the Math Speed Challenge a try here

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Ben Parker (White)
Karishma Mevasia (Red)
David Cung (Blue)
Jake Lee (Blue)
Eshan Cai (Blue)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Christian Bruton (Blue)
Sophie Broadley-Thomson (White)
Nhi Ho (Blue)
Jessica Graham (Blue)
Natasha Mevasia (Red)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Chelsea Szabo (Blue)
Sophie Gates (Red)
Nathan Kuyken (Red)
Joshua Ho (Red)
Ava Van Haaster (Blue)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Zoe Sibley (Red), Charlotte McGregor (White), Ethan Lantry (Red)
Kayla Robinson (White)
Phoebe Tonissen-McGrath (Red), Dakoda Mathers (White), Olivia Rogers (White)
Mary Naulak (White), Une Geisler (White), Wil Armstrong (Red)
Aaron Sun (Red), Gabriella Swyny (White)

House of Cards

In this event, competitors were allowed one deck of regular sized playing cards to construct the tallest free standing tower.

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Parker Vanderhorst (White)
Sophie Gates (Red)
Eloise Jefferies (White)
Mary Spratt (White)
Eshan Cai (Blue)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Bella Vanderhorst (White)
Kayla Robinson (White)
Breanna Robinson (Red)
Sophie Collins (Blue)
Keira Jennings (Red)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Callum Bish (Blue)
Grace Sibley (Red)
Olivia Rogers (White)
none
none

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Liam Wilson-Gardner (Blue), Ethan Moore (Red)
none
Grace Richards (Red)
none
none

Word Puzzles

In this event, competitors were battling it out live in a Kahoot! to solve visual word phrase puzzles

Can you solve these tricky word puzzles?

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Hannah Jansen (Blue)
Vy Vo (Blue)
Ashley Thomas (Blue)
Mary Spratt (White)
Breanna Steuart (Blue)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Esther Penman (Red)
Kathleen Bromilow (Blue)
Thomas Steuart (Blue)
Sophie Collins (Blue)
Eshan Cai (Blue)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Emily Spratt (White)
Sophie Gates (Red)
Grace Richards (Red)
Thomas Collins (Blue)
Teannah Ross (Red)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Charlotte McGregor (White), Ethan Moore (Red), Liam Wilson-Gardner (Blue)
Zara Schulz (Red), Ella Walker (White), Kayla Robinson (White)
Dakoda Mathers (White), Kayla Thorpe (White), Breanna Robinson (Red)
Atlanta Schaeche (Red), Josh King (Red), Chloe Skipworth (White)
Radha Robertson (White), Alannah Moulton (Red), Samantha Love (White)

Push Up - Male

In this event, competitors needed to complete as many push-ups as they could in 60 seconds

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Angus Hubbard (Red)
Luke Shepherd (Red)
Thomas Steuart (Blue)
Liam Lantry (Red)
Karson Chan (White)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Thomas Kaehne (White)
Jason Blebea (Blue)
Seth Tregellas (Red)
Josh King (Red)
Cooper Lourensz (White)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Parker Vanderhorst (White)
None
Joshua Deakin (Red)
Une Geisler (White)
none

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Joshua Radley (Blue), Joshua McDowell (Blue), Jack Williams (White)
none
Joshua Lyon (White)
Josh Thomas (Blue), Christopher John (Blue)
none

Push Up - Female

In this event, competitors needed to complete as many push-ups as they could in 60 seconds

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Ella Whiting-LeCras (Blue)
Sophie Gates (Red)
Breanna Robinson (Red)
Mary Spratt (White)
Asha Jones (Red)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Zoe Sibley (Red)
Grace Sibley (Red)
Dakoda Mathers (White)
Aimee Whiting-LeCras (Blue)
Samantha Love (White)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Indigo Lee (White)
Sophie Broadley-Thomson (White)
None
Lani McGregor (Blue)
Lillianna Filleul (Blue)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Bella Vanderhorst (White), Chelsea Szabo (Blue), Georgia Collins (Blue)
Ella Walker (White)
none
Sophie Collins (Blue)
Keira Jennings (Red), Breanna Steuart (Blue), Mikayla Scharp (Blue)

Origami

In this event, competitors folded one A4 sheet of paper into the most creative and inspiring 3D artworks

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Jerry Xu (White)
Emma Bi (Red)
Breanna Robinson (Red)
Karl Xu (Red)
Lihan Guo (Red)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Angus Hubbard (Red)
Grace Sibley (Red)
Vy Phan (Blue)
Sophie Collins (Blue)
Gabriella Swyny (White)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Georgia Collins (Blue)
Kathleen Bromilow (Blue)
Izabella Barnett (White)
Lani McGregor (Blue)
Keira Jennings (Red)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Casey Thurrowgood (Red), Callum Bish (Blue), Katrina Rhodes (White)
none
Ashley Thomas (Blue), Amelia Chasemore (Red)
Mim Fisher (White), Tony Cheng (Red)
Ashley So (Blue)

Baked Decorating

In this event, competitors inspired with the most imaginative and intricate cake decorating

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Callum Bish (Blue)
Hannah Vos (White)
Ashley Thomas (Blue)
Lani McGregor (Blue)
Lihan Guo (Red)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Hugh Bowes (Red)
Sophie Gates (Red)
Kinnari Shinde (Red)
Chloe Skipworth (White)
Lucy Destry (Blue)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Liam Wilson-Gardner (Blue)
Emma Bi (Red)
Breanna Robinson (Red)
Daniella Hupertz (Blue)
Jaimie Mann (White)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Indigo Lee (White), Bella Vanderhorst (White), Zoe Sibley (Red)
Emma Bi (Red)
Olivia Rogers (White), Stacey Mubaira (Red), Amelia Chasemore (Red)
Mary Spratt (White), Charlotte Hunter (Red), Charlize Jennings (Red)
Stella Lantry (Red), Gabriella Swyny (White), Lily Robin (Blue)

Countries Quiz

In this event, competitors needed to correctly identify as many Countries based off their Flags and Capitals as they could within two minutes

Test your World knowledge here

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Chelsea Szabo (Blue)
Mattias Talpan (Blue)
Thomas Steuart (Blue)
Jessica Graham (Blue)
Lihan Guo (Red)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Charlotte McGregor (White)
Jason Blebea (Blue)
Thomas Moreau (White)
Timothy Varelas (Blue)
Michael Pezzano (White)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Caleb Hrabe (Red)
James Love (White)
Nathan Kuyken (Red)
Josh Thomas (Blue)
Ruby Warburton (Blue)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Daniel Gartner (Blue), Celine Robinson (White), Angus Hubbard (Red)
Zara Schulz (Red), Sophie Gates (Red), Sophie Broadley-Thomson (White)
Ashley Thomas (Blue), Matthew Williams (White), Breanna Robinson (Red)
Anita Qin (Red), Chloe Skipworth (White), Charlize Jennings (Red)
Gabriella Swyny (White), Natasha Mevasia (Red), Breanna Steuart (Blue)

Poetry

In this event, competitors wrote a piece of poetry of no more than 100 words based of one of the themes of Challenge, Change or Community

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Josh McDowell (Blue) & Declan White (Blue)
Miranda Lantry (Red)
Phoebe Tonissen-McGrath (Red)
Jessica Graham (Blue)
Ava White (Blue)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
-
Sophie Gates (Red)
Joshua Lyon (White)
Lani McGregor (Blue)
Teannah Ross (Red)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Charlotte McGregor (White)
none
Jessica Nassar (Blue)
Mary Spratt (White)
Gabriella Swyny (White)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Matthew Neil (Red), Bella Vanderhorst (White), Erin Weller (Red)
none
Stacey Mubaira (Red)
Wil Armstrong (Red), Josh King (Red), Ellie Parker (White)
Lillianna Filleul (Blue), Tasman Fong (Blue)

Touch Typing

In this event, competitors aimed for both accuracy and speed in a touch typing test

How are your touch typing skills? Test the out here

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Jeremy Tam (White)
Sophie Broadley-Thomson (White)
Thomas Steuart (Blue)
Joshua Ho (Red)
Eshan Cai (Blue)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Euphy Cheng (Red)
Mattias Talpan (Blue)
Phoebe Tonissen-McGrath (Red)
Jessica Graham (Blue)
Mikayla Scharp (Blue)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Summer Armstrong (Red)
Miranda Lantry (Red)
Matthew Williams (White)
Keishi Sasuga (Blue)
Ray Jafarzadeh (Red)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Jack Williams (White), Ethan Anderson (Blue), Joshua McDowell (Blue)
Kathleen Bromilow (Blue), Grace Sibley (Red), Tiana Witnish (White)
Kayla Thorpe (White), Max Peacock (Red), Nhi Ho (Blue)
Mim Fisher (White), Anita Qin (Red), Mary Spratt (White)
Eco Zhou (Red), Gabriella Swyny (White), Kimmy Feng (White)

Burpee - Male

In this event, competitors completed as many full Burpees as they could in just 60 seconds

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Thomas Kaehne (White)
Sophie Gates (Red)
Thomas Steuart (Blue)
Josh King (Red)
Cooper Lourensz (White)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Liam Wilson-Gardner (Blue)
Luke Neil (Red)
None
Liam Lantry (Red)
None

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Joshua Blacker (Red)
None
None
James Taylor (Blue)
None

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Matthew Neil (Red), Ioan Bugheanu (Blue),
none
none
none
none

Burpee - Female

In this event, competitors completed as many full Burpees as they could in just 60 seconds

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Ella Whiting-LeCras (Blue)
Sophie Gates (Red)
Breanna Robinson (Red)
Sophie Collins (Blue)
Lillianna Filleul (Blue)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Lani Cubitt (Red)
Grace Sibley (Red)
None
Lani McGregor (Blue)
Asha Jones (Red)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Indigo Lee (White)
Kathleen Bromilow (Blue)
None
Mary Spratt (White)
Alannah Moulton (Red)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Zoe Sibley (Red), Saskia Hupertz (Blue)
none
none
none
Chloe Daly (Blue), Keira Jennings (Red)

Recreate Famous Art

In this event, competitors recreated pieces of famous artwork in their own homes with whatever they could find

Here are the medalists:

Gold

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Ethan Lantry (Red)
Miranda Lantry (Red)
Thomas Steuart (Blue)
Sophie Collins (Blue)
Alannah Moulton (Red)

Silver

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Taylah Thomas (Blue)
Sophie Gates (Red)
Kinnari Shinde (Red)
Wil Armstrong (Red)
Lihan Guo (Red)

Bronze

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Emily Spratt (White)
Kathleen Bromilow (Blue)
Breanna Robinson (Red)
Liam Lantry (Red)
Eshan Cai (Blue)

Merit

Open Age
Year 10
Year 9
Year 8
Year 7
Layla Waller (Red), Tamara Loh (White), Georgia Collins (Blue)
none
none
Thomas Collins (Blue), Mary Spratt (White), Thomas Steuart (Blue)
Gabriella Swyny (White), Chloe Daly (Blue), Stella Lantry (Red)

Observational Drawing

In this event, competitors drew/sketched something they could see at home

Here are the medalists:

*will be announced during Chapel this Tuesday!

Trick Shot

In this event, competitors got creative at home as they shot random balls and objects into goals, hoops, bins and baskets

Here are the medalists:

*will be announced during Chapel this Tuesday!

Kahoot!

In this event, competitors live in a Kahoot! against each other over a series of Trivial Pursuit style questions

Here are the medalists:

*will be announced during Chapel this Tuesday!

Song Cover

In this event, competitors recorded themselves performing a cover of a well known song or piece of music

Here are the medalists:

*will be announced during Chapel this Tuesday!

Wellbeing Challenges

There were 8 Wellbeing Challenges to choose from a have a go at during these Olympics in the build up to R U OK? Day

Here is a list of students that scored points for their house by submitting Wellbeing Challenges

Open

Bella Vanderhorst (White), Ivy Schey (White), Matthew Neil (Red), Angus Hubbard (Red), Ethan Lantry (Red), Ruby Peacock (Red), Nichola Gaiser (Red), Lani Cubitt (Red), Larni Watt (Red), Prabhnoor Mangat (Red), Hannah Jansen (Blue), Daniel Townley (Blue), Imogen Gellert (Blue), James Kim (Blue), Saskia  Hupertz (Blue), Tahlia Edwards (Blue), Sadie Sutton (White), Chloe Booth (White), Zoe Sibley (Red), Erin Weller (Red), Caleb Hrabe (Red), Ethan Moore (Red), Layla Waller (Red), Campbell Mole (Red), Summer Armstrong (Red), Liam Wilson-Gardner (Blue), Chelsea Szabo (Blue), Ioan Bugheanu (Blue), Georgia Collins (Blue), Taylah Thomas (Blue)

Year 10

Kayla Robinson (White), Sophie Gates (Red), Grace Sibley (Red), Miranda Lantry (Red), Jack Powell (Red), Lucinda Armstrong (Red), Ella Van Roosmalen (Red), Kathleen Bromilow (Blue), Isabelle Saunders (Blue)

Year 9

Breanna Robinson (Red), Ashley Thomas (Blue), Jenny Zhou (Red), Thomas Steuart (Blue), Emma Mole (Red), Grace Richards (Red)

Year 8

Mary  Spratt (White), Fraser Harrison (White), Angelica De Silva Thanapathy (White), Ellie Parker (White), Wil Armstrong (Red), Josh King (Red), Liam Lantry (Red), Atlanta Schaeche (Red), Ella King (Red), Eden Shambrook (Red), Sophie Collins (Blue), Jessica Graham (Blue), Daniella  Hupertz (Blue)

Year 7

Radha Robertson (White), Alannah  Moulton (Red), Keira Jennings (Red), Lihan  Guo (Red), Stella Lantry (Red), Natasha Mevasia (Red), Teannah Ross (Red), Jett Schaeche (Red), Hannah Steer (Red), Eshan  Cai (Blue), Ruby Warburton (Blue), Breanna Steuart (Blue), Lillianna Filleul (Blue), Chloe Daly (Blue), Noah Wyatt (Blue)

House Spirit

Students were encouraged to really get into Olympics and show off their House Spirit at home in whatever creative way they imagined

We recognize the many, many entries for the House Spirit award! We loved looking at these and how your got your family and pets involved.

Every entry earned a point for their House, but a few standout entries were given bonus points at the judges discretion.
Here is a list of students that scored points for their house by submitting their examples of House Spirit:

+5 points

Alannah Moulton (Red), Lani  McGregor (Blue), Sophie Gates (Red), Indigo  Lee (White), Ethan Lantry (Red), Year 7 Blue House Girls

+3 points

Eshan Cai (Blue), Stella  Lantry (Red), Samantha Love (White, Asha  Jones (Red), Jett Schaeche (Red), Mary  Spratt (White), Miranda Lantry (Red), Daniel  Townley (Blue), Angus Hubbard (Red), James  Kim (Blue), Zoe Sibley (Red), Ioan  Bugheanu (Blue)

+1 point

Isi Fife (White), Josh  King (Red), Wil Armstrong (Red), Zara  Schulz (Red), Lucinda Armstrong (Red), Matthew  Neil (Red), Campbell Mole (Red), Casey  Haycraft (Blue), Chelsea Szabo (Blue)